Covid-19 – Verhale van hoop

Kameeldrif en Kamcare moet leer swem!

Roelf Opperman, leraar van Kameeldrif skryf:

“Dis ongelooflik hoe vining mens leer swem as jy in die water gegooi word!   Die een oomblik nog is jy met gewone dominee- en gemeentedinge besig en die volgende oomblik is alles deurmekaar.

Ek glo nie dit was toevallig dat ons in Kameeldrif ‘n klompie jare gelede ‘n nie-winsgewende maatskappy genaamd Kamcare gestig het om in ons gemeenskap betrokke te raak nie. Vandag besef ons, ons sou nie sonder Kamcare net in die afgelope maand 547 kospakkies wat 1081 mense bevoordeel het, van deur tot deur kon aflewer nie.

Dan tel ons nie eers die mense wat deur honderde dosyne eiers, vleis, groente en sampioene wat ons by voedingskemas in ons omgewing kon gaan aflaai het, bevoordeel is nie. Alle eer aan ons Hemese Vader dat Hy ons as voertuig kon gebruik om in ons omgewing ‘n verskil te kon maak”.

Geel lint – Help my!! 

Wouter de Vos, leraar van Wonderboompoort deel die volgende met ons:  “Die geel lint inisiatief het in Vanderbijlpark begin om aan te toon waar mense ‘n behoefte aan kos het tydens die Covid-19 pandemie.  Inwoners wat in nood verkeer kan enigiets geel voor hul wonings vasmaak.

Ons gemeente ondersteun hierdie inisiatief en wil graag alle gemeentes oproep om op die uitkyk te wees vir huise in u omgewing waar ‘n geel lint, ‘n geel checkerssak of enigiets geel vasgemaak is voor ‘n huis, aan die palissade of posbus.

Ons gemeente laai weekliks by 25 sulke hekke kossakkies af in Mountain View en Suiderberg, wat onder andere deur skenkings van Brinant moontlik gemaak is. Ons is ook baie dankbaar teenoor ‘n lidmaat met ‘n bakkery wat elke week 100 brode skenk en baie lidmate wat aangebied het om sop te maak vir dié gesinne”.

Magalieskruin se pampoen storie

Ons het oor die ses ton pampoene – binne ‘n week uit gegee (na meer as 20 organisasies – ongeveer 649 honger gesinne). Met die uitgee van hiervan het ek ‘n waardevolle les geleer: die grootste nood is nie noodwendig die honger. Dit is eerder dat elkeen van ons moet uitvind, wat dit is wat die Here wil hȇ ons moet doen, om dinge soos die honger te verlig.

Die pampoene sou nie al die honger mense kon voed, sonder:
*  ‘n Boer en sy mense wat dit geskenk en vervoer het
*  mense wat die pampoene afgelaai het by die kerk
*  mense wat wat die pampoene kom haal, en uitgegee het.

Ons impak kan soveel groter wees as elkeen sy deel doen in hierdie tyd. Wat is dit wat die Here wil hȇ jy moet doen? Onthou: ons het mekaar nodig!     Lizette van Rooyen

Pierneef:  Dorkas se kombuis kan weer sorg…

Paullet Grobler, leraar van NG Pierneef skryf:  Hier is ‘n verhaal van hoop van een van ons gemeentelede.  Marlie Janeke is in beheer van Pierneef se voedselprojek. Die projek voorsien weeklikse kospakkies aan ‘n skool naby die gemeente (25 gesinne) en gedurende hierdie tyd het hulle ook pakkies voorsien aan gesinne in die gemeente en vir gesinne van ander  barmhartigheidsprojekte waarby die gemeente betrokke is.

Marlie skryf:  “Op 1 Mei het ek en my ander helfte, Kitkat besoek om aankope te doen vir die voedingskema. Die skole gaan begin en wil ek nie sonder voorraad wees nie.  So met die staan by Kitkat hou ek die Vroueaksie groepie op hoogte van my vordering, sommer eintlik net vir die geselligheid en saamgesels want die ry is laaaaaaaaaaaaaank.

Nie lank daarna nie, kry ek ‘n boodskap, “Marlie ek betaal nou dadelik ‘n geldjie oor vir jou aankope”.  Dit maak my hart warm. Tweede oproep terwyl ek staan, “Marlie koop asb 30 blikkies chakalaka, ek bring die geld vir jou” en so raak die wag in die ry ‘n plesier.  

By die huis gestop kry ek ‘n oproep dat daar iemand voor my hek staan. Ek neem toe nou aan dit is die Chakalala geldjies. Toe nie, dit was 20 pakkies spaghetti, 20 blikkies baked beans en 10 x 900g konfyte wat afgelaai word. Vierde oproep “ ek is hier met die chakalaka geldjies”.

3 Mei nog ‘n oproep – “ek het pasta vir jou”.  Gemasker in die kar, gaan laai ek toe 12 pakkies pasta, 200 teesakkies en 20 pakkies sop op.

Ek lees die boodskappe op sosiale media,  pakkies wat te min is, pakkies wat te laat afgelewer gaan word en ek voel onmoontlik TROTS. TROTS daarop dat as ‘n pakkie vandag gevra word dit binne 5 minute gepak kan wees, gereed om afgelewer te word. En dan staan ek in NEDERIGE DANKBAARHEID teenoor God, en ek sê DANKIE Heer, ek vra HELP Heer, BESKERM en SEën asb Heer.

Mag ons elke dag se pogings geseën word.
Marlie Janeke (Dorkas se kombuis) – NG Pierneef

 

Waterberg: Wat is in die boks, mamma?

Riaan Odendaal, predikant van Waterberg, skryf: Ek was gistermiddag persoonlik baie diep geraak toe ‘n klein dogtertjie saam met haar ma met die kartondoos vol kos van die hek af huis-toe stap en vra: “Wat is in die boks, mamma?” Die ma antwoord: “Dis ons kossies.” Waarop die dogtertjie reageer met: “Sjoe, dit is baie. Liewe Jesus is goed vir ons!”

Die Modimolle Voedingsveldtog het tydens die Paasnaweek begin. Mense het by ’n winkel wat tydensdie inperking ‘n noodsaaklike diens verskaf het, begin hulp vra. Op versoek van die winkeleienaar het donateurs nie-bederfbare kos begin aflaai. Die leraars van al die verskillende Christelike kerke in Nylstroom het ‘n ZOOM-vergadering gehou en besluit om saam met verskillende rolspelers in ons gemeenskap hande te vat om hierdie hulp ten beste te koördineer en van een sentrale punt af te laat gebeur.

Die samewerking van die Modimolle-Mookgophong Plaaslike Munisipaliteit, die drie groot welsynsorganisasies, RATA, Klub Helpmekaar en Hands of Hope, asook Afriforum/Solidariteit en Helpende Hand, die Waterberg Sakekamer, die plaaslike Moskee en die Indiër-gemeenskap is verkry. Daar is ook skakeling met die Departement van Maatskaplike Ontwikkeling rakende Staatshulp.

Persone wat aangewys is as leiers, is mense wat kerklik en polities neutraal staan en dit maak dat almal gemaklik kan saamwerk.

Aanvanklik is ‘n weeklikse kospakkie met vars en nie-bederfbare produkte by mense wat swaarkry afgelaai. Ons het begin met 356 adresse, maar dit het met die Fase 4-inperking verminder na 285. Tans voorsien ons twee-weekliks en sommige adresse, maandeliks.

Kospakkies word vanuit Waterberg se kerksaal, kombuis en koelkamer versprei en alle veiligheidsmaatreëls is mooi in plek.

 

CMR Noord

DANKIE aan elkeen wat reeds bygedra het tot gesinne se oorlewing in hierdie tyd van nood!  CMR Noord kon met JOU hulp reeds 279 gesinne en 861 in

dividue bereik sedert 26 Maart deur middel van hul 3 programme van Hoop: * Gesinsbewaring, * Kinderbeskerming en * Armoedeverligting.  Kospakki

es is afgewer vir 498 individue in 146 gesinne.

Met die sluitingstydperk wat verleng is word die nood steeds groter…  hulle het steeds hulp nodig vir behoeftige kinders en gesinne by hul Sentrums van Hoop. R500-R1000 kan ‘n gesin voed vir 3 weke.
[Kliek hier vir die volledige inligting]

 

Louis Trichardt:  Skenkings van Hoop

Bergcare, ‘n geregistreerde diensorganisasie in die gemeenskap van Louis Trichardt wat vanuit die gemeente bedryf en bestuur word, het die afgelope 40 dae deernispakkies en kospakkies aan ongeveer 2700 persone in die gemeenskap uitgedeel.  Alles wat uitgedeel is, is skenkings van boere, diensorganisasies, maatskappye en persone in die gemeenskap van Louis Trichardt.

Share